Dezinfekcia vody chlórom

Chlór je do vody pridávaný často, a to najmä vďaka svojej vysokej účinnosti a spoľahlivosti pri zneškodnení baktérií, vírusov a ďalších nebezpečných látok vo vode. Začiatky používania chlóru na úpravu vody sú spájané s devätnástnym storočím, kedy vedci zistili, že je týmto spôsobom možné zabrániť šíreniu rôznych chorôb. Následne zohral dôležitú úlohy pri predlžovaní očakávanej dĺžky života ľudí.

Pri úprave pitnej vody sa odporúča použiť bezpečnejšia a ekologickejšia varianta – ultrafialovým žiarením prostredníctvom UV lampy na vodu. Pri dezinfekcii vody chemickými látkami môže totiž hroziť predávkovanie a iné komplikácie. Preto je stanovené maximálne povolené množstvo voľného chlóru v pitnej vode 0,3 mg/l.

 

POUŽITIE CHLÓRU NA DEZINFEKCIU VODY

Dávkovacie čerpadlo na chlór Etatron realizácia

Dezinfekciu vody chlórom vykonávame najmä v priemyselných prevádzkach či poľnohospodárskych podnikoch. Ide o chemickú metódu, pri ktorej sa používa dávkovacie čerpadlo ETATRON DLXB a dezinfekcia vody prebieha pomocou chlóru a jeho zlúčenín (chlórdioxid – oxid chloričitý, chlórnan vápenatý, chlórnan sodný). Zneškodnenie baktérií a vírusov vo vode prostredníctvom chlóru sa využíva aj pri úprave vody v bazénoch.

Zmení pridanie chlóru do vodu jej vôňu a chuť?

Áno, chlór mení vlastnosti vody a tým pádom ovplyvňuje aj jej chuť a vôňu. Po chlórovaní vody je teda možné, že bude chutiť inak, ako ste zvyknutí. Všetko však závisí najmä od kvality vstupnej vody a množstva chlóru, ktoré je do vody pridané.

Viac chlóru nemusí znamenať vyššiu účinnosť

Na základe vykonaných meraní bolo zistené, že čím je pH vody nižšie, tým účinnejšie chlór vo vode ako dezinfekčný prostriedok pôsobí. Keďže samotné chlórovanie vody zvyšuje jej pH, pridaním nadmerného množstva chlóru do vody sa môže dostať pH až na úroveň, kde chlór už nefunguje účinne. Okrem dezinfekcie sa chlór používa na oxidáciu železa, mangánu a sírovodíka na uľahčenie ich odstránenia, na zníženie zákalu vo vode a pri ďalších procesoch filtrácie vody. V tomto prípade je naopak výhodou vyššia hodnota pH vody.

Close Menu
sk_SKSlovak
sk_SKSlovak
×
×

Cart