Množstvo pitnej vody na Zemi

Zdielať článok

Share on facebook
Share on email

Koľko vody nájdeme na Zemi?

Celkové množstvo vody na Zemi predstavuje približne 326 miliónov kubických kilometrov vody. Voda je najrozšírenejšia substancia na našej planéte. Čo však možno bežný človek nevie, je fakt, že ani kvapka vody, ktorú tu máme, nevznikla na Zemi. Nie sú tu totiž podmienky na vznik a zlúčenie vodíka s héliom, všetka voda sa na našu planétu dostala prostredníctvom vesmírnych telies a keďže tu nemá podmienky na vznik, predstavuje voda na Zemi uzavretý, nemenný kolobeh.

.

Celkové množstvo vody vs. pitná voda

Žijeme teda na planéte, ktorej povrch pokrýva približne 75% vody, ale iba cca 3% z tohto množstva sú charakterizované ako pitná voda. Či už sa jedná o povrchové zásoby vody, ako jazerá a rieky alebo podzemnú vodu. Tieto zdroje sú neustále vystavené rôznym aspektom znečistenia – chemické znečistenie, pesticídy, ťažké kovy (olovo, zinok, kadmium, ortuť, chróm, hliník, a.i.), kyslé dažde, uhoľné a naftové fenoly, rádioaktívne látky (stroncium, radón, a.i.) a mnoho ďalších. Starostlivosť o čistotu a úpravu vody je teda nevyhnutná. Naše telo stratí  2 až 3 litre vody denne. To zodpovedá približne 1-2% z celkovej telesnej hmotnosti a túto stratu treba telu každodenne dodávať. Nedostatok vody v organizme spôsobuje dehydratáciu, ktorá so sebou prináša bolesť hlavy, slabosť, stratu sústredenia a celkové zhoršenie nálady. Udržiavať organizmus hydratovaný má tedá zásadný vplyv na naše zdravie.

Na obrázku je planéta Zem zbavená vody. Väčšia modrá planétka predstavuje približné množstvo vody na Zemi v oceánoch a moriach, menšia planétka predstavuje približné množstvo sladkej, pitnej vody.

planeta_zem_voda

Ďalšie

Nezaradené

Pozývame vás na veľtrh Aquatherm Nitra 2019

Osobný kontakt s našimi klientmi, partnermi a verejnosťou je pre nás veľmi dôležitý, aj preto sa pravidelne zúčastňujeme odborných veľtrhov a konferencií. V dňoch od

Nezaradené

Zhrnutie medzinárodného veľtrhu ForArch 2018

Koncom minulého mesiaca sme sa zúčastnili medzinárodného veľtrhu ForArch 2018. Najväčšia stavebná výstava v Českej republike sa konala v dňoch 18. – 22. septembra. Návštevníci

Close Menu
sk_SKSlovak
sk_SKSlovak
×
×

Cart