Najčastejšie otázky o zmäkčovačoch vody (FAQ)

Zmäkčovač vody je filter, ktorý z vody odstraňuje vápnik a horčík (nahrádza ich neškodným sodíkom), a tak účinne zabraňuje tvorbe vodného kameňa. Výsledkom je mäkká voda, ktorej hodnotu je možné nastaviť podľa individuálnych požiadaviek klienta.

Tvrdosť vody je možné určiť na základe rozboru vody, ktorý pre vás radi vykonáme. Na jej meranie používame praktické nemecké kvapky, prostredníctvom ktorých zistíme presnú hodnotu tvrdosti vody uvedenú v °dH, resp. nemeckých stupňoch. Po nainštalovaní zmäkčovača vody je možné pomocou nemeckých kvapiek jednoducho overiť jeho účinnosť.

Vo vnútri zmäkčovača prechádza voda cez katexovú zmes, ktorá má schopnosť odstrániť vápnik a horčík na základe ionovýmeny. Po určitom prietoku vody je potrebné katex zregenerovať – na regeneráciu sa používa tabletovaná soľ, ktorej dosypávanie predstavuje jedinú údržbu zmäkčovača vody. Zariadenie sa montuje na centrálny prívod vody, takže úprava vody je zabezpečená v celom objekte.

Vodný kameň je povlak bielej, ojedinele žltej, prípadne hnedej farby, ktorý sa usádza na spotrebičoch (rýchlovarná kanvica, práčka, umývačka riadu), vo vodovodných potrubiach, rozvodoch, na vodovodných batériach, vo vykurovacích telesách… všade tam, kadiaľ prechádza tvrdá voda.

Usádzanie vodného kameňa znižuje životnosť spotrebičov či úpravovní vody, pri neriešení problému s tvrdou vodou môže hroziť až ich úplné zničenie (v takomto prípade nemusí byť uznaná reklamácia). Okrem toho vo väčšej vrstve pôsobí navyše ako tepelný izolant, z čoho vyplývajú vyššie náklady na elektrickú energiu.

Tvrdá voda ohrozuje nie len spotrebiče, potrubie a úpravovne vody, ale nie je ideálnou ani pre naše telo. Nevhodná je najmä pre ľudí s citlivou pokožkou, keďže spôsobuje jej vysúšanie, podráždenie a následne tvorbu a nehojenie ekzémov.

Pri používaní mäkkej vody je zaručená dlhšia životnosť spotrebičov v domácnosti, ochrana potrubia, rozvodov či vykurovacieho systému a zároveň ich zvýšená výkonnosť. Veľkou výhodou je znížená spotreba elektrickej energie aj pracích a umývacích prostriedkov. V neposlednom rade má mäkká voda pozitívny vplyv aj na naše vlasy a pokožku, pri používaní je vláčnejšia a hebkejšia.

Základný rozdiel medzi zmäkčovačom vody s katexovou náplňou a katalytickým zmäkčovačom vody je v tom, že katalytické prístroje neovplyvňujú tvrdosť vody a neodstraňujú vodný kameň, iba zabraňujú jeho usádzaniu. Ide o ekologickú formu zmäkčenia vody na fyzikálnom princípe (nie je potrebné žiadne dosypávanie soli ani elektrická energia), ktorá je však menej účinná ako pri klasických zmäkčovačoch vody.

V prípade, že máte záujem len o lokálne riešenie problému s tvrdou vodou a vodným kameňom, je možné použiť filter na báze reverznej osmózy. Okrem vápnika a horčíka dokáže vďaka veľmi jemnej membráne zachytiť aj ďalšie škodliviny a prepúšťa len samotné molekuly vody. Ďalšou možnosťou, ako zabrániť tvorbe vodného kameňa, sú polyfosfátové filtre s pomerne krátkou životnosťou, ktoré sa umiestňujú pred určité spotrebiče – napr. práčka či umývačka riadu.

Kontaktný formulár

AQUAtrend, s.r.o.
Hričovská 221
01001 Žilina

  • Otváracie hodiny
  • Po-Pia: 08:00 – 16:00
  • So-Ne, sviatky: zatvorené​
Close Menu
sk_SKSlovak
sk_SKSlovak
×
×

Cart