Tvrdá voda

TVRDÁ VODA – PREČO VZNIKÁ A ČO SPÔSOBUJE?

Až 90% domácností na Slovensku má tvrdú vodu, ktorá obsahuje zvýšené hodnoty vápnika a horčíka. Tvrdosť vody môže byť trvalá, ale poznáme aj tzv. prechodnú tvrdosť vody.

Prechodná tvrdosť vody je zapríčinená rozpusteným hydrogénuhličitanom horečnatým , ktorý sa pri zahrievaní rozkladá, čím vzniká známy vodný kameň.

Ak ste našli vodný kameň, buďte si istý, že vaša voda je tvrdá. Trpí nielen kanvica, ale aj drahé spotrebiče ako práčka, umývačka riadu či boiler. Tvrdá voda znižuje účinnosť spotrebičov v priemere až o 30%. Výhrevným telesám sa znižuje životnosť a narastajú náklady na prevádzku. Nehovoriac o tom, že pri praní tvrdou vodou ostáva prádlo nedokonale opraté. Pri sprchovaní tvrdou vodou trpia aj vaše vlasy a vo všeobecnosti má negatívny vplyv na zdravie, nevhodnou je najmä pre ľudí s citlivou pokožkou, keďže hrozí jej vysúšanie a podráždenie.

MAPA TVRDOSTI VODY NA SLOVENSKU

Ako sme uvádzali vyššie, tvrdá voda trápi väčšinu slovenských domácností. Na nasledujúcej mape môžete vidieť, v ktorých krajoch nášho územia je tvrdosť vody najvyššia.

Ako zmäkčiť vodu?

Nevzdávajte sa, pokiaľ vodný kameň trápi aj vás, vieme vám pomôcť! Ideálne je použitie zmäkčovača vody, ktorý ochráni nielen vašu pokožku a vlasy, ale aj drahé spotrebiče. Samotné zmäkčovanie vody funguje na princípe výmeny iónov. Soľný roztok prichádza vo vnútri zariadenia do kontaktu s veľmi kyslým katexom, z ktorého sú odstránené katióny vápnika (Ca2+) a horčíka (Mg2+), tie sú nahradené iónmi sodíka (Na+) a následne v rámci vyčerpaného regenerátu vypustené do odpadu.

STUPNICA TVRDOSTI VODY

stupnica-tvrdosti-vody
Stupnica tvrdosti vody na SLovensku