0915 805 497
Pondelok - piatok od 8:00 do 16:00 hod
Menu

Dezinfekcia vody pomocou chlóru

Chlór vo vodeJedným z najrozšírenejších prostriedkov na dezinfekciu vody je chlór. Táto metóda je veľmi často používaná najmä vďaka svojej vysokej účinnosti a spoľahlivosti pri zneškodnení baktérií, vírusov a ďalších nebezpečných látok vo vode. Začiatky používania chlóru na úpravu vody sú spájané s devätnástnym storočím, kedy vedci zistili, že je týmto spôsobom možné zabrániť šíreniu rôznych chorôb (najmä dezinfekciou chlórnanom vápenatým v nemocniciach). Chlór následne zohral dôležitú úlohy pri predlžovaní očakávanej dĺžky života ľudí.

Dezinfekcia vody chlórom má svoje výhody aj nevýhody, medzi hlavné výhody patrí:

  • ľahká aplikácia,
  • spoľahlivé odstránenie mikroorganizmov vo vode,
  • množstvo chlóru vo vode je kontrolovateľné,
  • relatívne lacná varianta v porovnaní s inými spôsobmi dezinfekcie.

.

Použitie chlóru na dezinfekciu vody

Dávkovacie čerpadlo na chlór Etatron realizácia

Dezinfekciu vody chlórom vykonávame najmä v priemyselných prevádzkach či poľnohospodárskych podnikoch. Ide o chemickú metódu, pri ktorej sa používa dávkovacie čerpadlo ETATRON DLXB a dezinfekcia vody prebieha pomocou chlóru a jeho zlúčenín (chlórdioxid – oxid chloričitý, chlórnan vápenatý, chlórnan sodný). Zneškodnenie baktérií a vírusov vo vode prostredníctvom chlóru sa využíva aj pri úprave vody v bazénoch.

Pri úprave pitnej vody sa odporúča použiť bezpečnejšia a ekologickejšia varianta – ultrafialovým žiarením prostredníctvom UV lampy na vodu. Pri dezinfekcii vody chemickými látkami môže totiž hroziť predávkovanie a iné komplikácie. Preto je stanovené maximálne povolené množstvo voľného chlóru v pitnej vode 0,3 mg/l.

.

Zmení pridanie chlóru do vodu jej vôňu a chuť?

Áno, chlór mení vlastnosti vody a tým pádom ovplyvňuje aj jej chuť a vôňu. Po chlórovaní vody je teda možné, že bude chutiť inak, ako ste zvyknutí. Všetko však závisí najmä od kvality vstupnej vody a množstva chlóru, ktoré je do vody pridané.

Viac chlóru nemusí znamenať vyššiu účinnosť

Na základe vykonaných meraní bolo zistené, že čím je pH vody nižšie, tým účinnejšie chlór vo vode ako dezinfekčný prostriedok pôsobí. Keďže samotné chlórovanie vody zvyšuje jej pH, pridaním nadmerného množstva chlóru do vody sa môže dostať pH až na úroveň, kde chlór už nefunguje účinne. Okrem dezinfekcie sa chlór používa na oxidáciu železa, mangánu a sírovodíka na uľahčenie ich odstránenia, na zníženie zákalu vo vode a pri ďalších procesoch filtrácie vody. V tomto prípade je naopak výhodou vyššia hodnota pH vody.

.