0915 805 497
Pondelok - piatok od 8:00 do 16:00 hod
Menu

Chlor_v_pitnej_vode

Chlór sa v minulom storočí začal pridávať do vody z jednoduchého dôvodou – dezinfekcia. Faktom je, že v tej dobe to bola naozaj najjednoduchšia a najúčinnejšia forma dezinfekcie. Dnes, po dlhých rokoch a výskumoch, je už všeobecne známym faktom, že chlórovaná voda nie je nijak zdraviu prospešná, ba dokonca dokážu vlastnosti chlóru vo vode výrazne negatívne ovplyvniť zdravotný stav človeka.

Chlór vo vode a vaše zdravie

Obsah voľného chlóru v pitnej vode by podľa nariadenia vlády SR nemal presiahnuť stanovený limit 0,3 mg/l. Nie vždy je však táto norma dodržaná, aj napriek tomu, že nám dokáže vysoká koncentrácia chlóru vo vode uškodiť. Ďalšími látkami, ktoré do vody spolu s chlórom putujú sú vedľajšie dezinfekčné produkty, tzv. DBPs. Spolu s reakciami chlóru s ostatnými organickými látkami vytvárajú z vody tekutinu, ktorá je zdraviu škodlivá. To, či hodnota chlóru vo vašej vode nepresahuje stanovený limit, či už ide o vodu z vlastného zdroja (studňa, vrt) alebo z obecného vodovodu, môžete zistiť prostredníctvom rozboru vody. V prípade zistenia zvýšeného množstva existuje viacero spôsobov, ako odstrániť chlór z vody.
.

Negatívne účinky chlóru:

Čo môže používanie takejto vody spôsobiť? Existuje viacero štúdií, ktoré uvádzajú nepriaznivé účinky chlóru na ľudský organizmus. Medzi nimi sú najčastejšie spomínané:Chlór vo vode

  • alergické reakcie,
  • problémy s potenciou,
  • tvorba karcinogénnych látok,
  • voľné radikály,
  • srdcové problémy,
  • problémy s imunitou.

Najväčšie nebezpečenstvo nepredstavuje ani tak samotný chlór, ale predovšetkým jeho vedľajšie produkty, z ktorých väčšina má karcinogénne a mutagénne účinky. Ide najmä o trihalometány (chloroform, bromoform, bromodichlorometán a dibromochlorometán), ďalej sú to halogenoctové kyseliny, PCBs, DDT a dioxíny.

.