0915 805 497
Pondelok - piatok od 8:00 do 16:00 hod
Menu

Dusičnany a dusitany vo vode

Dusičnany a dusitany vo vode

Na spoľahlivé odstránenie dusičnanov a dusitanov vo vode existuje viacero druhov filtrov – ktorý z nich je vhodné použiť sa odvíja od toho, či ide o odstránenie dusičnanov z vody centrálne alebo len v pitnej vode. Pri komplexnej filtrácii odporúčame použiť filtre so silne bázickou zmesou Anex, ktoré sa montujú na centrálny prívod vody a upravujú tak vodu v celom objekte. V prípade, že ide len o úpravu pitnej vody, ideálnym riešením je filter na báze reverznej osmózy. Dusičnany predstavujú bezfarebné látky bez zápachu a chuti, ktoré sú veľmi stabilné a ľahko rozpustné vo vode (na základe toho jednoducho kolujú s vodou a môžu migrovať aj na míle od svojho zdroja). Zdrojom dusičnanov v pitnej vode môže byť používanie umelých hnojív vo veľkej miere a nesprávne zaobchádzanie s nimi, živočíšny odpad, presak zo septikov, žúmp a podobne.

Filter na dusičnany - schéma.

Ako filtre na dusičnany a dusitany fungujú?

V prípade filtrov na dusičnany a dusitany, ktoré sa inštalujú na centrálny prívod vody a odstraňujú tak tieto látky v celom objekte, ide o špeciálnu anexovú zmes vo vnútri zariadenia. Jej funkciou je zachytávať ióny dusičnanov (NO3) a dusitanov (NO2) a zamienať ich za ióny iných látok, neškodných solí, ktoré pre človeka nepredstavujú nebezpečenstvo a ich hodnoty vo vode nie sú limitované. Anexová živica si vyžaduje po určitom čase regeneráciu, ktorú je možné prostredníctvom elektronického systému jednoducho nastaviť – vo vnútri zariadenia je prepláchnutá soľným roztokom, vďaka čomu opäť získava svoje schopnosti a je tak pripravená na ďalšie použitie. Životnosť anexovej zmesi vo filtračnom zariadení je približne 10 rokov.

.

Kedy je takýto filter potrebný?

Podľa nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 496/2010 Z.z. je limitnou hodnotou dusičnanov v pitnej vode 50 mg/l, pre deti len 10 mg/l. Pri dusitanoch je stanovená hranica oveľa prísnejšia, limit dusitanov v pitnej vode je 0,5 mg/l, pre deti len 0,1 mg/l. V prípade zvýšených hodnôt týchto látok je potrebný filter na dusičnany vo vode, ktorý ich účinne a spoľahlivo odfiltruje a zaručí tak bezpečné používanie vašej vody. Všetky naše filtrácie vám zaručene dodajú vodu takú, ktorá bude vhodná nielen pre vás, ale aj pre vaše deti. V prípade, že máte vlastný zdroj vody a neviete, aké množstvo dusičnanov, dusitanov, železa, mangánu či iných látok je vo vašej vode obsiahnuté, nechajte si u nás vykonať rozbor vody zo studne. Na základe rozboru vody vám radi poradíme a pomôžeme vybrať vhodné zariadenie na úpravu vody.

 

 • Anexové filtre Aquatip® Clack

  Spoľahlivá varianta na odstránenie dusičnanov a dusitanov z celého vodovodného systému. Filtre Aquatip® Clack používajú náplň ANEX, ktorá na seba prirodzene viaže dusičnany a dusitany, ktoré následne vyplavuje do odpadu. Pri tomto spôsobe filtrácie vody je potrebná tabletovaná soľ slúžiaca na regeneráciu ANEXu.

  Čo sa týka samotných prístrojov, sú poskladané v Belgicku a využívajú riadiacu hlavicu Clack, ktorá je roky patentovaná a využívaná po celom svete.

  Výhody filtrov Aquatip® Clack ANEX

  Nevýhody filtrov Aquatip® Clack ANEX

 • Anexové filtre Aquatip® RX

  Alternatívna možnosť na odstránenie dusičnanov a dusitanov z vody. Prístroje na odstránenie dusičnanov a dusitanov používajú taktiež silne bázický ANEX, ktorý sa pravidelne regeneruje soľou. Systém z vody viaže dusičnany a dusitany a tie následne automaticky vyplavuje do odpadu.

  Systémy RX sú najdostupnejšou možnosťou odstránenie dusičnanov a dusitanov z vody v celom objekte.

  Výhody Aquatip® RX ANEX

  Nevýhody Aquatip® RX ANEX

 • Reverzná osmóza Aquatip® 5000M

  Aquatip 5000M je reverzná osmóza, ktorá vám zabezpečí vždy čerstvú a kvalitnú pitnú vodu. Oproti ostatným reverzným osmózam používa 5-násobne väčšiu filtračnú plochu v membráne, nehovoriac o použití nových predfiltrov so zvýšenou účinnosťou. Taktiež používa silné, motorové čerpadlo, vďaka ktorému nie je potrebný starý zásobník na vodu. S reverznou osmózou Aquatip 5000M máte pitnú vodu vo väčšom množstve, naozaj spoľahlivo prefiltrovanú a hlavne vždy čerstvú.

  Výhody osmózy Aquatip 5000M

  Nevýhody osmózy Aquatip 5000M

 • Reverzná osmóza Aquatip® MINI

  Reverzná osmóza Aquatip® MINI vám dodá kvalitnú pitnú vodu za rozumnú cenu. Oproti vyššiemu modelu Aquatip 5000M používa ešte staršiu, ale overenú metódu filtrácie s tlakovým zásobníkom. Aquatip® MINI je dlhoročne najpredávanejší spôsob filtrácie pitnej vody na Slovensku. Táto osmóza má taktiež medzinárodné certifikáty NSF a WRAS. Taktiež spĺňa slovenské normy a má platný osvedčenie od Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

  Výhody Aquatip® MINI

  Nevýhody Aquatip® MINI