0915 805 497
Pondelok - piatok od 8:00 do 16:00 hod
Menu

Tvrdá voda – prečo vzniká a čo spôsobuje?

tvrdá vodaTvrdá voda predstavuje problém, ktorým trpí až 90% domácností na Slovensku. Takáto voda obsahuje zvýšené hodnoty dvoch prvkov, a to vápnika a horčíka. Na základe obsahu aniónov kyselín rozlišujeme prechodnú a trvalú tvrdosť vody, ktoré spolu tvoria celkovú tvrdosť vody. Prechodná, resp. uhličitánová tvrdosť vody je zapríčinená rozpusteným hydrogénuhličitanom horečnatým a vápenatým, ktorý sa pri procese ohrevu vody rozhladá na oxid uhličtý a uhličitan vápenatý. Pretekaním tvrdej vody, či jej zohrievaním sa teda z týchto prvkov vytvára notoricky známy vodný kameň. Ten sa postupne usadí všade tam, kde táto voda pretečie. Následne spôsobuje problémy, ktoré pozná takmer každá domácnosť na Slovensku.

Vodný kameň spoznáte podľa charakteristickej bielej farby, v ojedinelých prípadoch môže byť zafarbený do žlta, prípadne do hneda. Jeho usadeniny nájdete všade tam, kde preteká tvrdá voda. To znamená v bojleri, v práčke, v kanvici, v sprchovacom kúte, na záchode, prípadne v kávovare. V prípade tvrdej vody je teda viac než potrebná jej úprava. Konkrétnejšie môžeme povedať, že tvrdá voda znižuje účinnosť práčky v priemere až o 30%. Najviac ohrozenými sú však výhrevné telesá rôzneho druhu. Tu sa s usádzaním vodného kameňa rapídne znižuje životnosť zariadení a taktiež priamoúmerne narastajú náklady na prevádzku. Rozdiel medzi mäkkou a tvrdou vodou spoznáte aj pri sprchovaní alebo praní, pretože tvrdá voda vyžaduje niekedy až dvojnásobne väčšie množstvo aviváže, prípadne iných pracích prostriedkov na dosiahnutie toho istého efektu. Nehovoriac o tom, že pri praní tvrdou vodou ostáva prádlo nedokonalé opraté, prípadne stvrdnuté. Pri sprchovaní, najmä u žien možno spozorovať razantný rozdiel v umývaní vlasov. Používanie tvrdej vody má negatívny vplyv aj na zdravie, nevhodnou je najmä pre ľudí s citlivou pokožkou, keďže hrozí jej vysúšanie a podráždenie.

Nevýhody tvrdej vody:

  • zvýšené náklady pri vyhrievacích telesách,
  • nízka životnosť spotrebičov, prípadne neuznané reklamácie,
  • zanášenie nánosov vodného kameňa na vodnej armatúre (sprchové kúty, vaňa, WC..),
  • zničí lesklý povrch na vodovodných batériach,
  • vyššie náklady na čistiace prostriedky,
  • suchá pokožka a vlasy, vysušujú sa, prípadne sa až lámu,
  • nízka účinnosť saponátov rozpustených v tvrdej vode.

Mapa tvrdosti vody na Slovensku

Ako sme uvádzali vyššie, tvrdá voda trápi väčšinu slovenských domácností. Na nasledujúcej mape môžete vidieť, v ktorých krajoch nášho územia je tvrdosť vody najvyššia.

Mapa tvrdosti vody na Slovensku

Stupnica tvrdosti vody

stupnica-tvrdosti-vody

Meranie tvrdosti vody

Chcete zistiť, akú tvrdú vodu máte? Pri obecnom vodovode vám túto informáciu poskytnú vodárne a pri vlastnom zdroji si môžete vykonať rozbor vody, prípadne jej analýzu alebo len všeobecné meranie tvrdosti vody pomocou nemeckých kvapiek. V rozboroch vody nájdete tvrdosť vody v jednotkách mmol/l. Pri zmäkčovačoch vody a úprave vody sa používajú praktickejšie nemecké stupne, ktoré sa označujú °dH. Pomer medzi týmito jednotkami je 1 mmol/l = 5,6 °dH. V praxi sa vodný kameň začína vytvárať už od 7 až 8 nemeckých stupňov.

Tvrdosť vody sme popisovali aj na našom blogu.

Hoďte váš problém s vodou na nás!

Máte problém s vodou a potrebujete radu od odborníkov? Neváhajte nás kontaktovať.
Nájdeme pre Vás najlepšie riešenie.

Chcete poradiť ihneď? 0915 805 497

Budeme Vás kontaktovať len raz a len v čase 8:00 - 17:00 h.
Vaše údaje budú v bezpečí.

Ste firma?

Potrebujete zabezpečiť úpravu vody pre činnosť svojej firmy? Využite naše skúsenosti. Pripravíme Vám cenovú ponuku presne podľa požiadaviek s cenou, akú očakávate.