0915 805 497
Pondelok - piatok od 8:00 do 16:00 hod
Menu

Centrálne riešenie pomocou chemickej iónovýmeny

katexAko zmäkčiť tvrdú vodu? Na tento problém existuje jednoduché a pritom 100% účinné riešenie – zmäčkovač vody. Ide o efektívny filter na vodu, ktorý z vody odstráni vápnik a horčík, teda látky vytvárajúce vodný kameň, a tie následne nahradí neškodným sodíkom. Vďaka tomu úplne zabráni tvorbe vodného kameňa.

Zmäkčovače vody sa montujú na centrálny prívod vody do objektu. Tam do filtra vstupuje tvrdá voda, ktorá prechádza cez zmes zvanú KATEX. Tá sa nachádza vo vnútri zmäkčovača a má schopnosť odstrániť vápnik a horčík. Táto zmes po určitých stovkách, prípadne tisícoch, zmäkčenej vody stratí svoju schopnosť iónovýmeny a je potrebné ju zregenerovať slanou vodou. Všetky naše zmäkčovače vody sú plnoautomatické a sami vedia, kedy majú regeneráciu spustiť. Z toho vyplýva aj jediná, ale zároveň veľmi dôležitá údržba centrálnych zmäkčovačov vody, a to pravidelné dosypávania tabletovanej soli.

Aké výhody predstavuje použitie zmäkčovača vody?

  • zvýšenie kvality vody,
  • ochrana a predĺžená životnosť spotrebičov (práčka, kávovar, umývačka riadu), vodovodných batérií, boilerov…,
  • úspora elektrickej energie pri ohrevných zariadeniach,
  • efektívnejšie pranie, úspora čistiacich a pracích prostriedkov, jemné a hebké prádlo,
  • krajší vzhľad pokožky, hodvábne lesklé vlasy.

 


.

Centrálne riešenie pomocou fyzikálnych procesovfilter-na-vodny-kamen-maicat-bigblue-10

Ďalšou menej známou a hlavne ekologickou formou zmäkčenia na úpravu tvrdej vody sú prístroje maiCat. V skutočnosti však nejde o zmäkčovače vody, pretože tie ako je vyššie spomenuté odstraňujú z vody vápnik a horčík. Tým pádom znižujú tvrdosť vody, zmäkčujú vodu. Systémy maiCat však túto tvrdosť vody nijak neovplyvnia. Vďaka špeciálnej náplni dokážu zabrániť tvorbe vodného kameňa, to znamená, že pri použití systémov maiCat už nebudete trpieť nánosmi vodného kameňa, avšak voda môže naďalej zanechávať jemný, biely povlak.

Pri použití katalytických zmäkčovačov vody maiCat je síce účinnosť menšia, no na druhej strane ide o ekologickejšiu formu riešenia problému s vodným kameňom, keďže funguje na fyzikálnom princípe. Nie je teda potrebná žiadna ďalšia starostlivosť o zariadenie, dosypávanie soli a dokonca ani elektrická energia, z čoho vyplývajú nulové náklady na prevádzku.

.


.

Lokálne riešenie pomocou reverznej osmózy alebo vodného filtra s polyfosfátomreverzna-osmoza-aquatip-mini

Pokiaľ nedisponujete dostatočnými finančnými prostriedkami, prípadne potrebujete vodný kameň vyriešiť len lokálne, existujú ešte dve možnosti:

Prvou je reverzná osmóza – je to malý kuchynský filter s veľmi jemnou membránou, ktorý priamo zachytí všetky nečistoty, baktérie, chlór a ďalšie škodlivé látky spolu s vodným kameňom, ktorý následne vypustí do odpadu. V podstate prepúšťa len molekuly vody H2O, takže je jej produktom skutočné čistá voda. Tento vodný filter sa montuje priamo pod kuchynský drez a pri používaní vody z reverznej osmózy už nebudete mať ďalšie problémy s vodným kameňom pri varení (kanvica, kávovar, hrnce..).

Takisto existujú malé, polyfosfátové filtre, ktoré sa môže umiestniť pred práčku, prípadne umývačku riadu. Voda v nich preteká cez špeciálnu náplň tvorenú polyfosfátovými kryštálmi, ktoré sa postupne rozpúšťajú a bránia vzniku vodného kameňa na výhrevných špirálach a kovových povrchoch spotrebičov. Takýto proces však prebieha len pár mesiacov, následne stratia svoju účinnosť.

V prípade tvrdej vody závisí cena úpravy vody od viacerých faktorov – predovšetkým od toho, aké zariadenia bude na úpravu vody použité. Problematiku výberu vhodného filtra na zmäkčenie vody a od všetkého sa samotný výber odvíja, sa dočítate v článku na blogu.