0915 805 497
Pondelok - piatok od 8:00 do 16:00 hod
Menu

zelezo-vo-vodeŽelezitá voda je problémom mnohých domácnosti na Slovensku. Podľa štatistík ide o druhý najčastejší problém v studničných vodách, a to hneď po vodnom kameni. Samotné železo, kedže sa prirodzene nachádza v značnom množstve aj v ľudskom tele, nie je nijak extra škodlivé pre zdravie človeka. Problém železa vo vode predstavuje hlavne zmena senzorických vlastností vody, teda chuti, vône a farby. Ľahko tak môžete predvídať, že sa vo vode nachádza železo vo väčšej miere – potvrdiť, prípadne vyvrátiť, môžeme tento predpoklad prostredníctvom rozboru vody, ktorým určíme presnú hodnoty železa a mangánu vo vode.

.

Aké problémy železo a mangán vo vode spôsobujú?

Najväčší problém je však hrdzotvorný hydroxid železitý, ktorý sa vo vode síce nevyskytuje, ale vzniká v momente, keď sa železitá voda dostane do kontaktu s kyslíkom. To spôsobuje neželanú koróziu, teda hrdzu na spotrebičoch a bielej technike. Podobne ako pri vodnom kameni, ktorý spôsobuje tvrdá voda, predstavujú nánosy hrdze na vyhrievacej technike enormné zvýšenie nákladov na prevádzku. Takisto je možné spozorovať železitú vodu napríklad po praní, kedy zanecháva výrazne škrvny hlavne na bielom prádle. Výsadou železa je, že vo vode sa väčšinou vyskytuje spolu s mangánom a takisto pôsobí ako živná pôda pre vznik baktérií vo vode. Mangán vo vode podobne ako železo zanecháva až čierne škvrny na sanitárnej technike, prípadne prádle. V menšom množstve spôsobuje aj mastné, olejové škvrny, napríklad vo vani.

 

Železo vo vodeStanovené limity pre železo a mangán vo vode

Pre množstvo nežiadúcich látok, ktoré sa vo vode môžu nachádzať a ohrozovať naše zdravie alebo spotrebiče, ohrevné zariadenia a podobne, je podľa najnovšieho nariadenia vlády SR č. 496/2010 stanovený určitý limit. Výnimkou nie je ani železo a mangán, pre ktoré platí norma:

ŽELEZO (Fe) – max. 0,2 mg/l v pitnej vode,

MANGÁN (Mn) – max. 0,05 mg/l v pitnej vode.

.

Ako problém so železom a mangánom vo vode riešiť?

Železo a mangán vo vode predstavujú jeden z najväčších problémov, s ktorým sa pri úprave vody stretávame. Filtrácia a úplné odstránenie týchto látok z vody býva  zložitým a nákladným procesom. Na riešenie tohto problému používame filtračné zariadenia, ktoré sú montované na vstupe vody do objektu a slúžia na centrálne odželeznenie / odmangánenie vody. V prípade, že sa vo vode nachádzajú vo väčšom množstve spomínané látky a súčasne je voda tvrdá, je možné použiť zariadenie so špeciálnou zmesou, ktorá sa postará o odstránenie železa, mangánu a zároveň vodu zmäkčia. Prečítajte si viac o tom, aké sú možnosti filtrácie železa a mangánu vo vode, prípadne, ako odželezňovač vody funguje.

 

Hoďte váš problém s vodou na nás!

Máte problém s vodou a potrebujete radu od odborníkov? Neváhajte nás kontaktovať.
Nájdeme pre Vás najlepšie riešenie.

Chcete poradiť ihneď? 0915 805 497

Budeme Vás kontaktovať len raz a len v čase 8:00 - 17:00 h.
Vaše údaje budú v bezpečí.