UV lampy na vodu

AKO UV LAMPA NA VODU FUNGUJE?

UV lampy na vodu sa používajú ako jedna z možných foriem dezinfekcie vody, ktorá zabezpečí jej ochranu pred mikrobiologickým znečistením. Takáto kontaminácia vody má veľmi nepriaznivý vplyv na zdravie človeka, môže byť pôvodcom rôznych infekčných ochorení a ďalších zdravotných komplikácií. Oproti bežne používanej dezinfekcii vody chlórom či inými chemickými látkami ide o ekologickejší a spoľahlivý spôsob eliminácie mikroorganizmov vo vode bez vedľajších negatívnych účinkov.

Základným princípom fungovania UV lampy na vodu je ultrafialové žiarenie, ktoré sa v elektromagnetickom spektre nachádza medzi röntgenovým lúčom a viditeľným svetlom. Žiarovka UV systému produkuje žiarenie s vlnovou dĺžkou 253,7 nanometrov, ktoré nie je okom viditeľné, dokáže však zneškodniť až 99,99% baktérií a vírusov nachádzajúcich sa vo vode. Pôsobenie UV žiarenia vo vnútri UV filtra na vodu napáda DNA mikroorganizmov a tým eliminuje ich schopnosť naďalej fungovať.

Celé zariadenie na filtráciu vody riadi elektrická riadiaca jednotka, ktorá predstavuje „mozog“ UV systému – zabezpečuje riadenie elektrického výkonu lampy a napájanie UV-C svetla potrebného na filtráciu vody (zložitejšie typy zahŕňajú komplikovanejší systém ovládania, ktorý zahŕňa napríklad aj rôzne alarmy, časovače či indikátory problémov).

Dezinfekcia vody - UV lampa na vodu

VÝHODY POUŽITIA UV LAMPY NA VODU

Medzi hlavné výhody použitia UV lampy na vodu oproti iným formám dezinfekcie vody patria:

  1. EFEKTÍVNOSŤ – UV lampa na vodu má germicídne účinky a eliminuje až 99,99% mikroorganizmov, použitie UV lampy je účinnejšie ako pridávanie chlóru či chloramínov.

  2. EKOLOGICKOSŤ – predstavuje alternatívu k dezinfekcii vody chlórom, ktorá je šetrná k životnému prostrediu, keďže nie sú potrebné žiadne chemické látky (nie je zasiahnuté do chemického zloženia vody).

  3. SPOĽAHLIVOSŤ = UV lampy na vodu fungujú neobmedzene, údržba zariadenia spočíva len v pravidelnej výmene UV žiariča.

  4. SCHVÁLENÉ FDA = použitie UV lampy na vodu je jednou zo 4 metód dezinfekcie vody schválených vládnou organizáciou na správu potravín a liečiv FDA.

V našej ponuke nájdete viacero typov a veľkostí UV lámp na vodu, v závislosti od čoho sa odvíja aj cena úpravy vody UV dezinfekciou. V prípade úpravy pitnej vody sa používa systém reverznej osmózy, ktorý v niektorých prípadoch zahŕňa aj práve UV lampu.

Dezinfekcia vody - UV lampa Cintropur

UV LAMPY CINTROPUR

UV lampy na vodu od belgického výrobcu Cintropur ponúkajú alternatívu k dezinfekcii vody od Sterilight. Ponúkajú nový dizajn, jednoduchšiu výmenu UV žiariča a v pomere výkonnosti a ceny sú aj lacnejšou alternatívou.

Výhody

Nevýhody

Dezinfekcia vody - UV lampa STERILIGHT

UV LAMPY VIQUA STERILIGHT

UV lampy na vodu línie VIQUA Sterilight pochádzajú z Kanady. Sú nastavené na 365-dňové žiarenie, taktiež majú vizuálnu aj zvukovú signalizáciu poruchy, prípadne potrebného servisu. Ide o najkvalitnejšie a najpoužívanejšie UV lampy na trhu.

Výhody

Nevýhody

Dezinfekcia vody - Reverzná osmóza AQUATIP® 5000M

REVERZNÁ OSMÓZA AQUATIP® 5000M

Aquatip 5000M je reverzná osmóza, ktorá vám zabezpečí vždy čerstvú a kvalitnú pitnú vodu. Oproti ostatným reverzným osmózam používa 5-násobne väčšiu filtračnú plochu v membráne, nehovoriac o použití nových predfiltrov so zvýšenou účinnosťou. Taktiež používa silné, motorové čerpadlo, vďaka ktorému nie je potrebný starý zásobník na vodu. S reverznou osmózou Aquatip 5000M máte pitnú vodu vo väčšom množstve, naozaj spoľahlivo prefiltrovanú a hlavne vždy čerstvú.

Výhody

Nevýhody

Dezinfekcia vody - Reverzná osmóza AQUATIP® MINI

REVERZNÁ OSMÓZA AQUATIP® MINI

Reverzná osmóza Aquatip® MINI vám dodá kvalitnú pitnú vodu za rozumnú cenu. Oproti vyššiemu modelu Aquatip 5000M používa ešte staršiu, ale overenú metódu filtrácie s tlakovým zásobníkom. Aquatip® MINI je dlhoročne najpredávanejší spôsob filtrácie pitnej vody na Slovensku. Táto osmóza má taktiež medzinárodné certifikáty NSF a WRAS. Taktiež spĺňa slovenské normy a má platný osvedčenie od Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Výhody

Nevýhody