0915 805 497
Pondelok - piatok od 8:00 do 16:00 hod
Menu

Tvrdá voda a vodný kameňNa čo slúžia zmäkčovače vody?

Na zníženie hodnoty vápniku a horčíka vo vode a zároveň permanentné odstránenie vodného kameňa, ktorý sa tvorí a usádza na spotrebičoch, vo vodovodných potrubiach či vykurovacích zariadeniach, sa používajú zmäkčovače vody. S vodným kameňom v podobe nepríjemného povlaku žltej, prípadne hnedej farvy sa stretol už takmer každý z nás – tvrdou vodou trpí totiž väčšina slovenských domácností. Pokiaľ tento problém trápi aj vás, je ideálnou možnosťou použitie zmäkčovača vody, ktorý je možné nainštalovať pri mestskej aj studničnej vode a ochráni pred tvrdou vodou nielen vašu pokožku, ale aj spotrebiče a zariadenia, ktorými voda preteká.

ako_pracuje_zmakcovac_vody


Ako zmäkčovač vody funguje?

Ide o plnoautomatické filtre s katexovou náplňou na bázi regenerácie soli, ktoré nevyžadují žiadnu, prípadne len minimálnu údržbu. Pri zmäkčovačoch vody zaručujeme permanentné odstránenie vodného kameňa v celom objekte, pričom vám používanie mäkkej vody prinesie i ďalšie výhody. Okrem toho, že zmäkčovač vody chráni vaše spotrebiče, zariadenia a ďalšie úpravne vody, ktoré sa môžu následkom tvorby a usadzovania vodného kameňa poškodiť až úplne zničit, na druhej strane prospieva aj vášmu zdraviu. Rozdiel medzi tvrdou a mäkkou vodou najlepšie spozorujú ľudia s citlivou pokožkou, ktorá bude na dotyk hladšia a nebude ju viac trápiť vysúšanie a podráždenie spôsobené vysokým obsahom horčíka a vápnika vo vode.

Samotné zmäkčovanie vody funguje na princípe výmeny iónov a na bázi spomínanej regenerácie soli. Soľný roztok prichádza vo vnútri zariadenia do kontaktu s veľmi kyslým katexom, z ktorého sú odstránené katióny vápnika (Ca2+) a horčíka (Mg2+), tie sú nahradené iónmi sodíka (Na+) a následne v rámci vyčerpaného regenerátu vypustené do odpadu.

.

Čo ovplyvňuje výber vhodného zmäkčovača vody?

Možnosti zmäkčovačov vody sa stále rozširujú a pre laika je veľkým problémom vybrať ten najvhodnejší. V prípade záujmu o zmäkčovač vody nás neváhajte kontaktovať, radi vám poradíme a pomôžeme s výberom, pričom sa vždy zameriavame na dva hlavné faktory:

 1. SPOTREBA VODY = Prvým je spotreba vody, preto potrebujeme vedieť, koľko členov žije v danej domácnosti, do ktorej sa bude umiestňovať zmäkčovač vody, a aká je na základe toho približná spotreba vody v objekte (ide o okamžitú spotrebu vody, teda aké množstvo vody bude potrebné priemerne zmäkčiť naraz).
 2. TVRDOSŤ VODY = Druhým dôležitým parametrom, ktorý musíme poznať, je tvrdosť vody. Tu najjednoduchšie a najpresnejšie určíme prostrednictvom rozboru vody. Výstupnú tvrdosť vody vieme upraviť podľa individuálnych požiadavkov klienta.

.

Aké typy zmäkčovačov vody existujú?

Rozdiel medzi tvrdou a mäkkou vodou poznáte určite, bez ohľadu na to, akú variantu zmäkčovača vody zvolíte. Najčastejšie ide o tieto zmäkčovače vody:

Tvrdá vs mäkká voda Najkvalitnejšou a 100% spoľahlivou možnosťou zmäkčenia tvrdej vody sú zmäkčovače vody Aquatip® Clack, ktoré je možné použiť v domácnosti i vo veľkých priemyselných objektoch. Fungujú na vyššie uvedenom a vysvetlenom princípe, ako aj zmäkčovač vody do domu AQ RX® či zariadenie na zmäkčenie tvrdej vody Ecowater vyrábané spoločnosťou Ecowater Systems® v USA. Ďalšou možnosťou je použitie katalytických zmäkčovačov vody – na rozdiel od spomínaných katexových (teda chemických) zmäkčovačov vody funguju katalytické zmäkčovače vody maiCat na inom princípe – vodný kameň z vody neodstraňujú, ale len zabraňujú jeho tvorbe. Výhodou je najmä to, že je ekologický a šetrný k životnému prostrediu a nevyžaduje žiadnu regeneráciu, teda nie je potrebné vynakladať náklady za soľ či iné chemické náplne.

Spoľahlivé, bezelektrické a s veľmi nízkou spotrebou soli a vody pri regenerácii – to sú hlavné výhody zmäkčovačov vody Delta Water Engineering. Vďaka tomu, že dokážu pracovať bez elektrickej energie výhradne hydraulicky prostredníctvom tlaku vody, predchádzajú rade problémov spôsobených poruchovosťou pri zvýšenej vlhkosti. Vhodné sú najmä do úzkych a obmedzených priestorov, pretože ich rozmery sú oproti konkurenčným zariadeniam približne 3krát menšie.

Poslednou možnosťou sú multifunkčné zariadenia Aquaphor Waterboss, ktoré je vhodné použiť v prípade, že sa vo vode nachádzajú vysoké hodnoty železa, mangánu a zároveň je vysoká tvrdosť vody. Vďaka špeciálnej živici odstránia aj extrémne hodnoty vápnika a horčíka (znížia vysokú tvrdosť vody), permanentne odstránia vodný kameň a zároveň slúžia i ako odželezňovacie zariadenia. Multifunkčné filtre na vodu Aquaphor Waterboss sú vysoko kvalitné prístroje vyrábané v USA, avšak to sa odráža aj na ich cenách. Nevýhodou je i pomerne zložitejší servis zariadenia.

.

 • Zmäkčovače vody AQ® BNT 16H

  Zmäkčovače vody AQ® BNT 16H predstavujú úplnú novinku v oblasti úpravy tvrdej vody a permanentného odstránenia vodného kameňa. Oproti konkurenčným zmäkčovačom vody sa odlišujú moderným prevedením s tvrdeným sklom a farebným LCD displejom. Zdokonalené sú však aj funkcionality zariadenia, ktoré vedú k úspore vody aj tabletovanej soli použitej pri regenerácii. V našej ponuke nájdete aktuálne verziu s 15 alebo 30 litrami katexovej živice.

  Výhody zmäkčovačov AQ® BNT 16H

 • Zmäkčovače vody AQ® BNT 15H

  Elegantný vzhľad, spoľahlivá konštrukcia a účinná filtrácia tvrdej vody – to všetko v sebe spájajú zmäkčovače vody rady AQ® BNT 15H. Ide o plnoautomatické zariadenia s kvalitnou riadiacou hlavicou od spoločnosti Canature, ktorá je popredným lídrom v oblasti úpravy vody vo svete, vhodné pre bežné domácnosti aj väčšie objekty.

  Výhody zmäkčovačov AQ® BNT 15H

 • Zmäkčovače vody AQ® BNT 6

  Spoľahlivé zmäkčovače vody AQ® BNT 6, ktoré sú ideálne pre použitie v menších aj viacgeneračných domoch v závislosti od množstva katexovej živice. Práve tá zabezpečuje zmäkčenie tvrdej vody a permantnené odstránenie vodného kameňa. Aktuálne nájdete z tejto rady v našej ponuke plnoautomatické zariadenie AQ® BNT 6L s objemom katexu 15 l a AQ® BNT 6H s objemom 15, 20 alebo 30l. Zmäkčovače vody AQ® BNT spĺňajú všetky stanovené normy pre úpravu pitnej vody a získali medzinárodné certifikácie NSF, RoHS a CE.

  Výhody zmäkčovačov AQ® BNT 6

 • Zmäkčovače vody AQ® BNT

  Ideálnou možnosťou zmäkčenia vody v pomere cena/kvalita sú zmäkčovače vody AQ® BNT. Sú ovládané riadiacou hlavicou BNT od výrobcu Canature, ktoré sú používané pri úprave vody v domácnosti aj priemysle. Ide o zariadenia, ktoré pracujú na báze katexu, takže jedinú údržbu zmäkčovača vody predstavuje pravidelné dosypávanie tabletovanej soli, ktorá slúži na regeneráciu živice. Jednoduché ovládanie aj dizajn je výhodou pre nenáročných užívateľov.

  Výhody zmäkčovačov vody AQ BNT

  Nevýhody zmäkčovačov vody AQ BNT

 • Zmäkčovače vody AQ® BNT 8H

  Zmäkčovače vody AQ® BNT 8H predstavujú účinnú možnosť zníženia tvrdosti vody a 100% odstránenia vodného kameňa. Vďaka kompaktnému dizajnu a rozmerom je vhodný aj pre obmedzenejšie priestory. Medzi hlavné výhody zmakčovača vody AQ® BNT 8H môžeme zaradiť aj jednoduchú údržbu, ktorá spočíva v dosypávaní tabletovanej soli prostredníctvom praktického veka na vrchu tela zariadenia.

   

  Výhody zmäkčovačov AQ® BNT 8H

  Nevýhody zmäkčovačov AQ® BNT 8H

 • Zmäkčovač vody AQ® BNT WALL

  Potrebujete riešiť problém s tvrdou vodou ale nemáte kam umiestniť klasický zmäkčovač vody? Práve pre vás bude ideálny nový model zmäkčovačov vody AQ® BNT WALL, ktorý je možné upevniť priamo na stenu. Ušetrí vám tak priestor a postará sa o účinné odstránenie vodného kameňa a zmäkčenie tvrdej vody. Zmäkčovače vody AQ® BNT sú riadené modernou automatickou riadiacou hlavicou s množstvom funkcionalít.

  Výhody zmäkčovačov AQ® BNT WALL

 • Zmäkčovače vody Aquatip® Clack

  Ide o najvýhodnejšiu možnosť zmäkčenia vody, či už v domácnosti alebo v priemysle. Tieto prístroje sú poskladané v Belgicku, avšak ich motorom, tzv. riadiacou hlavicou je CLACK®. Táto hlavica je roky patentovaná a široko používaná po celom svete. Prvá verzia hlavice bola vynájdená Billom a Willisom Clackom už v šesťdesiatych rokoch minulého storočia v USA, kde zažila mimoriadny úspech. Pri zmäkčovačoch vody Aquatip® CLACK bude vašou jedinou starosťou pravidelné dosypávanie soli.

  Výhody Aquatip® CLACK

  Nevýhody Aquatip® CLACK

 • Zmäkčovače vody Ecowater®

  Zmäkčovače vody Ecowater sú vyrábané a patentované v USA. Ich nespornou výhodou je jeden overený a kvalitný výrobca. To znamená, že dodávajú už kompletne zložené prístroje. Bohužial tento fakt sa odzrkadlil aj na cene. Prístroje sme si veľmi obľúbili v minulosti, avšak momentálne nepredstavujú nami požadovaný pomer cena:kvalita. Máme ich však naďalej zaradené v ponuke a vieme vám zaručene poskytnúť najlepšiu cenu na trhu.
  Viac si môžete prečítať na blogu.

  Výhody zmäkčovačov Ecowater

  Nevýhody zmäkčovačov Ecowater

 • Katalytický zmäkčovač vody maiCat®

  Katalytické zmäkčovače vody maiCat® sú novodobý vynález z Nemecka. Nefungujú na chemickom princípe, ale na fyzikálnom. Do vody nepridávajú žiadne ďalšie látky. Taktiež majú nulové prevádzkové náklady, pretože nepoužívajú elektrickú energiu a tiež nepotrebujú tabletovanú soľ na regeneráciu.

  Ich nevýhodou však môže byť usádzanie jemného, bieleho povlaku, ktorý sa síce dá ľahko umyť, ale niekomu môže vyložene prekážať.

  Výhody maiCat®

  Nevýhody maiCat®

 • Zmäkčovače vody AQ® Economy

  Zmäkčovače vody AQ® Economy predstavujú plnoautomatické zariadenia na úpravu tvrdej vody a permanentné odstránenie vodného kameňa, ktoré je možné umiestniť aj do úzkych priestorov. Hlavnými výhodami zmäkčovačov vody Economy sú práve ich praktické rozmery a ekonomická prevádzka prístroja. Vďaka nej je zabezpečená nižšia spotreba soli aj vody pri regenerácii v porovnaní s konkurenčnými zmäkčovačmi vody.

  Výhody zmäkčovačov AQ® Economy

  Nevýhody zmäkčovačov AQ® Economy

Hoďte váš problém s vodou na nás!

Máte problém s vodou a potrebujete radu od odborníkov? Neváhajte nás kontaktovať.
Nájdeme pre Vás najlepšie riešenie.

Chcete poradiť ihneď? 0915 805 497

Budeme Vás kontaktovať len raz a len v čase 8:00 - 17:00 h.
Vaše údaje budú v bezpečí.