0915 805 497
Pondelok - piatok od 8:00 do 16:00 hod
Menu

Tvrdá voda a vodný kameňNa čo slúžia zmäkčovače vody?

Na zníženie hodnoty vápnika a horčíka vo vode a zároveň permanentné odstránenie vodného kameňa, ktorý sa tvorí a usádza na spotrebičoch, vo vodovodných potrubiach či vyhrievacích zariadeniach, sa používajú zmäkčovače vody. S vodným kameňom v podobe nepríjemného povlaku žltej, prípadne hnedej farby sa stretol už takmer každý z nás – tvrdou vodou trpí totiž až 90% slovenských domácností. Ak tento problém trápi aj vás, je ideálnou možnosťou použitie zmäkčovača vody, ktorý je možné nainštalovať pri mestskej i studničnej vode a ochráni pred tvrdou vodou nie len vašu pokožku, ale aj spotrebiče a zariadenia, ktorými voda preteká.

ako_pracuje_zmakcovac_vody


Ako zmäkčovač vody funguje?

Ide o plnoautomatické filtre s katexovou náplňou na báze regenerácie soli, ktoré si nevyžadujú žiadnu, prípadne len minimálnu údržbu. Pri zmäkčovačoch vody zaručujeme permanentné odstránenie vodného kameňa v celom objekte, pričom vám používanie mäkkej vody prinesie i ďalšie výhody. Okrem toho, že zmäkčovač vody chráni vaše spotrebiče, zariadenia a ďalšie úpravovne vody, ktoré sa môžu následkom tvorby a usádzania vodného kameňa poškodiť až úplne zničiť, na druhej strane prospieva aj vášmu zdraviu. Rozdiel medzi tvrdou a mäkkou vodou najľahšie spozorujú ľudia s citlivou pokožkou, ktorá bude na dotyk hladšia, vyživenejšia a nebude ju viac trápiť vysúšanie a podráždenie spôsobené vysokým obsahom horčíka a vápnika vo vode.

Samotné zmäkčovanie vody na princípe výmeny iónov na báze spomínanej regenerácie soli. Soľný roztok prichádza vo vnútri zariadenia do kontaktu s veľmi kyslým katexom, z ktorého sú odstránené katióny vápnika (Ca2+) a horčíka (Mg2+), a tie sú nahradené iónmi sodíka (Na+) a následne v rámci vyčerpaného regenerátu vypustené do odpadu.

.

Čo ovplyvňuje výber vhodného zmäkčovača vody?

Možnosti zmäkčovačov vody sa stále rozširujú a pre laika je veľkým problémom vybrať ten najvhodnejší. V prípade záujmu o zmäkčovač vody nás neváhajte kontaktovať, radi vám poradíme a pomôžeme s výberom, pričom sa vždy zameriavame na dva hlavné faktory:

 1. SPOTREBA VODY = Prvým je spotreba vody,preto potrebujeme vedieť, koľko členov žije v danej domácnosti, do ktorej sa bude umiestňovať zmäkčovač vody, a aká je na základe toho približná spotreba vody v objekte (ide o okamžitú spotrebu vody, teda aké množstvo vody bude potrebné priemerne zmäkčiť naraz).
 2. TVRDOSŤ VODY = Druhým dôležitým parametrom, ktorý musíme poznať, je tvrdosť vody. Tú najjednoduchšie a najpresnejšie určíme prostredníctvom rozboru vody. Výstupnú tvrdosť vody vieme upraviť podľa individuálnych požiadaviek klienta.

.

Aké typy zmäkčovačov vody existujú?

Rozdiel medzi tvrdou a mäkkou vodou spoznáte určite, bez ohľadu na to, aký variant zmäkčovača vody zvolíte. Najčastejšie ide o tieto zmäkčovače vody:

Tvrdá vs mäkká voda Najkvalitnejšou a 100% spoľahlivou možnosťou zmäkčenia tvrdej vody sú zmäkčovače vody Aquatip® Clack, ktoré je možné použiť v domácnosti i vo veľkých priemyselných prevádzkach. Fungujú na vyššie uvedenom a vysvetlenom princípe, ako aj zmäkčovač vody do domu AQ RX® či zariadenia na zmäkčenie tvrdej vody Ecowater vyrábané spoločnosťou Ecowater Systems® v USA. Ďalšou možnosťou je použitie katalytických zmäkčovačov vody – na rozdiel od spomínaných katexových (teda chemických) zmäkčovačov vody fungujú katalytické zmäkčovače vody maiCat na inom princípe – vodný kameň z vody neodstraňujú, ale len zabraňujú jeho tvorbe. Výhodou je najmä to, že je ekologický a šetrný k životnému prostrediu a nevyžaduje si žiadnu regeneráciu, čiže nie je potrebné vynakladať náklady za soľ či iné chemické náplne.

Spoľahlivé, spratné, bezelektrické a s veľmi nízkou spotrebou soli a vody pri regenerácii – to sú hlavné výhody zmäkčovačov vody Delta Water Engineering. Vďaka tomu, že dokážu pracovať bez elektrickej energie výhradne hydraulicky prostredníctvom tlaku vody, predchádzajú množstvu problémov spôsobených poruchovosťou pri zvýšenej vlhkosti. Vhodné sú najmä do úzkych a obmedzených priestorov, keďže ich rozmery sú oproti konkurenčným zariadeniam približne 3-krát menšie.

Poslednou možnosť sú multifunkčné zariadenia Aquaphor Waterboss, ktoré je vhodné použiť v prípade, že sa vo vode nachádzajú vysoké hodnoty železa, mangánu a zároveň je vysoká tvrdosť vody. Vďaka špeciálnej živici odstránia aj extrémne hodnoty vápnika a horčíka (znížia vysokú tvrdosť vody), permanentne odstránia vodný kameň a zároveň slúžia aj ako odželezňovače. Multifunkčné filtre na vodu Aquaphor Waterboss sú vysoko kvalitné prístroje výrabané v USA, avšak to sa odzrkadľuje aj na ich cenách. Nevýhodou je aj pomerne zložitejší servis zariadenia.

.

 • Zmäkčovače vody Aquatip® Logix

  Zmäkčovače vody Aquatip® Logix predstavujú najkvalitnejšiu možnosť zmäkčenia tvrdej vody. Ide o výkonné zariadenia riadené hlavicami Autotrol Logix, ktoré sú produkované spoločnosťou Pentair. Prostredníctvom riadiacej hlavice je možné ovládať zmäkčovač vody. Zariadenia zabezpečia účinné zmäkčenie vody a permanentné odstránenie vodného kameňa. Pracujú na báze ionivýmennej živice katex, ktorú je potrebné regenerovať soľným roztokom. Na zmäkčovače vody Aquatip® Logix poskytujeme v prípade záujmu až 10-ročnú predĺženú záruku.

  Výhody zmäkčovačov Aquatip® Logix

  Nevýhody zmäkčovačov Aquatip® Logix

 • Zmäkčovače vody AQ® BNT

  Ideálnou možnosťou zmäkčenia vody v pomere cena/kvalita sú zmäkčovače vody AQ® BNT. Sú ovládané riadiacou hlavicou BNT od výrobcu Canature, ktoré sú používané pri úprave vody v domácnosti aj priemysle. Ide o zariadenia, ktoré pracujú na báze katexu, takže jedinú údržbu zmäkčovača vody predstavuje pravidelné dosypávanie tabletovanej soli, ktorá slúži na regeneráciu živice. Jednoduché ovládanie aj dizajn je výhodou pre nenáročných užívateľov.

  Výhody zmäkčovačov vody AQ BNT

  Nevýhody zmäkčovačov vody AQ BNT

 • Zmäkčovače vody Aquatip® Clack

  Ide o najvýhodnejšiu možnosť zmäkčenia vody, či už v domácnosti alebo v priemysle. Tieto prístroje sú poskladané v Belgicku, avšak ich motorom, tzv. riadiacou hlavicou je CLACK®. Táto hlavica je roky patentovaná a široko používaná po celom svete. Prvá verzia hlavice bola vynájdená Billom a Willisom Clackom už v šesťdesiatych rokoch minulého storočia v USA, kde zažila mimoriadny úspech. Pri zmäkčovačoch vody Aquatip® CLACK bude vašou jedinou starosťou pravidelné dosypávanie soli.

  Výhody Aquatip® CLACK

  Nevýhody Aquatip® CLACK

 • Zmäkčovače vody Aquatip® RX

  Prístroje Aquatip® RX sú novodobé zmäkčovače vody s riadiacimi hlavicami, ktoré sa neustále inovujú. Sú postavené na novom systéme regenerácie. Po novom už nepoužívajú klasické gumičky, ktoré spôsobovali častú poruchovosť, ale keramické platničky umiestnené vo vnútri riadiacej hlavice. Vďaka tomu sa kvalita a hlavne spoľahlivosť zmäkčovačov s riadiacimi hlavicami RX v posledných rokoch rapídne zvýšila.

  Suma sumárom, Aquatip® RX predstavuje tú najlepšiu možnosť zmäkčenia vody v pomere cena:kvalita, kedže dokáže zmäkčiť vodu tak, aby ste boli spokojný a to za naozaj nízku cenu.

  Výhody Aquatip® RX

  Nevýhody Aquatip® RX

 • Katalytický zmäkčovač vody maiCat®

  Katalytické zmäkčovače vody maiCat® sú novodobý vynález z Nemecka. Nefungujú na chemickom princípe, ale na fyzikálnom. Do vody nepridávajú žiadne ďalšie látky. Taktiež majú nulové prevádzkové náklady, pretože nepoužívajú elektrickú energiu a tiež nepotrebujú tabletovanú soľ na regeneráciu.

  Ich nevýhodou však môže byť usádzanie jemného, bieleho povlaku, ktorý sa síce dá ľahko umyť, ale niekomu môže vyložene prekážať.

  Výhody maiCat®

  Nevýhody maiCat®

 • Zmäkčovače vody Ecowater®

  Zmäkčovače vody Ecowater sú vyrábané a patentované v USA. Ich nespornou výhodou je jeden overený a kvalitný výrobca. To znamená, že dodávajú už kompletne zložené prístroje. Bohužial tento fakt sa odzrkadlil aj na cene. Prístroje sme si veľmi obľúbili v minulosti, avšak momentálne nepredstavujú nami požadovaný pomer cena:kvalita. Máme ich však naďalej zaradené v ponuke a vieme vám zaručene poskytnúť najlepšiu cenu na trhu.
  Viac si môžete prečítať na blogu.

  Výhody zmäkčovačov Ecowater

  Nevýhody zmäkčovačov Ecowater